Atsinaujinantys energijos šaltiniai yra neatsiejama žmonijos gyvenimo dalis. Su kiekvienais metais vis daugiau produktų ir išradimų yra gaminami būtent atsinaujinančios energetikos pagrindu. Neišimtis ir nekilnojamojo turto rinka. Statybų sektorius vis labiau ir labiau atsigręžia į šią energijos rūšį. Šie atsinaujinantys energijos ištekliai ir papildomos jų sistemos padeda žmonės sutaupyti papildomų lėšų, kurias jie įprastai išleidžia mokesčiams. Vienas tokių būdų sutaupyti yra geoterminis šildymas jūsų patalpose. Klausimas tik vienas ar verta įsirengti geoterminį šildymą ir tikėtis mažesnės finansinės naštos ateityje?
Geoterminis šildymas, pliusai ir minusai
Geoterminis šildymas tai yra vienas iš moderniausių ir pigiausių naudojamų būsto apšildymo būdų. Geoterminio šildymo veikimo principas yra tas, kad jis veikia šilumos siurblio pagalba. Šis siurblys pasiima visą pirminę energiją iš vandens, grunto ar net oro. Šį surinktą energijos kiekį paverčia medžiaga, kuria yra šildomas būstas ir vanduo. Vienas esminių geoterminio šildymo principų yra tas, kad išgautas šilumos kiekis yra apie 4-6 kartus didesnis už sunaudojamą energiją.
Verta paminėti, kad jeigu statote namą ir planuojate įsirengti geoterminį šildymą, kaina nėra iš pigiausių. Maždaug 100 kvadratų namui, šildymo įranga kainuoja apie 10 -15 tūkstančių eurų. Be jokios yra ir papildomų būdų kaip galima sutaupyti įsirengiant šį šildymo būdą savo pastate. Rinkoje egzistuoja ir silpnesni šilumos siurbliai, kurių kaina yra mažesnė, bet šituo atveju didėja siurblio eksploatacija. Įsigijus silpnesnį šilumos siurblį jums reikės taip pat elektrinio šildytuvo, kuris galėtų padengti galimą energijos trūkumą ateityje.
Dauguma atvejų, įrenginėjant geoterminį šildymą įvedamas grindinis šildymas ir tokiu atveju yra atsisakoma bute radiatorių. Grindinis šildymas padeda sumažinti elektros sąnaudas bei maksimizuoti šilumos siurblio naudą.
Jeigu nuspręsite šilumos energiją paskleisti radiatorių principu, reikia įvertinti tai, kad išgaunamas naudingumo koeficientas bus ženkliai mažesnis nei būsimos grindininio šildymo didesnės išlaidos. Vizualiai radiatoriai taip pat nepuošia buto dizaino, todėl šis šildymo būdas suteikia patalpa ir dailesnę estetiką.
Įsirengus grindininį geoterminį šildymą jūsų mokesčiai už butą sumažės vidutiniškai apie 30 procentų. Tai yra ganėtinai ženkli suma, ypač žiemos periodu.
Tarp nekilnojamojo turto statytojų vis populiarėja tendencija objektus statyti su įrengtu geoterminiu šildymu. Jeigu ieškote būsto sau ir jums nėra svarbus objekto tipas, namas ar kotedžas, labiau vertėtų objektą su pravestu geoterminiu šildymu įsigyti iš statytojų.
Vis daugiau ir daugiau nekilnojamo turto statytojų stato kotedžo tipo būstus su pravestu geoterminiu šildymu, paruoštu šilumos siurbliu, su garantija, pritaikant grindinio šildymo principą. Tokio pobūdžio būsto įsigijimas yra tinkamesnis pasirinkimas nei pačiam statyti tokį pat objektą bei papildomai ir atskirai pravesti šį šildymą.
Visgi, jeigu nuspręsite statytis namą su geoterminiu šildymu pats, būtina žinoti, kad jums reikalingas žemė, kurios vietoje yra vandeningas žvyras arba šlapias molis. Jokiu būdų nestatykite namo ant sauso smėlio. Norint paruošti ir įrengti kolektorių smėlyje jums reikės kelis kartus daugiau vietos nei šlapiame molyje.
Jeigu nusprendėte įsirenginėti būstą su geoterminiu šildymu, rekomenduojame pasitarti su kolektorių, siurblių pardavėjais bei objektų statytojais, kad visų pirmiausia jie įvertintu jūsų žemės būklę ir tik tada pradėkite darbus.